Прицільна біопсія шийки матки

Біопсія - це забір невеликого фрагмента підозрілої на ураження тканини для мікроскопічного дослідження. На основі вивчення біопсійного матеріалу виставляють діагноз.

Біопсію шийки матки, піхви, вульви можна й необхідно проводити за наявності показань — аномальних кольпоскопічних картин під час кольпоскопії. Така біопсія називається прицільною, тобто проводиться лікарем під кольпоскопічним контролем. Для гістологічного дослідження під час прицільної біопсії проводять забір двох-трьох зразків тканин. Неприцільні (нетаргетні) біопсії без кольпоскопічного контролю та супроводу наразі проводити не рекомендовано.

З погляду онкологічного ризику протипоказань до її проведення немає, вона цілком безпечна.

Перед проведенням біопсії необхідно попередити лікаря про наявність станів та хвороб, які можуть впливати на перебіг процедури та період після її проведення. Наприклад: порушення зсідання крові, тривалі кровотечі у минулому після травм, вагітність, запаморочення, наявність інфекцій (ВІЛ/СНІД, гепатита та інше)

Методи узяття прицільної біопсії:

  • біопсійними щипцями

Біопсійні щипці — це спеціальний професійний інструмент із невеликими гострими ложками, яким абсолютно безболісно під прицілом кольпоскопа беруть зразок тканин загальним розміром до 5×5 мм. Зразки на дослідження можуть брати із декількох точок. За часом сам процес узяття біопсії займає 1–2 секунди. В медичному центрі кольпоскопії LyNa забір біопсії проводиться професійними біопсійними щипцями. Така маніпуляція є практично безболісною і не потребує знеболення.

  • за допомогою петлі й апарата діатермії (або радіохвильового)

Це менш популярний метод, оскільки під час узяття тканин на дослідження відбувається їх термічний опік, і це створює певні труднощі для лікарів-патологів у процесі мікроскопічного дослідження зразка.

Але такий метод є переважним при виконанні лікувально-діагностичних процедур - одночасних процедур з діагностики та лікування. Таку процедуру можна проводити без знеболення або із знеболенням за бажанням пацієнтки.

Завжди спочатку необхідно отримати результат гістологічного дослідження перед тим, як виконувати подальші лікувальні процедури на шийці матки, особливо деструктивні (припікання, коагуляції, деструкції).

Зазвичай лікар отримує результат патогістологічного дослідження біопсії впродовж 10–14 днів.

Часті запитання:

Чи безпечно з онкологічної точки зору проводити біопсії шийки матки та слизової піхви?

Так, абсолютно безпечно. Це стандартна процедура для постановки діагнозу передраку та раку шийки матки.

Чи може бути кровотеча після узяття біопсії шийки матки?

Як правило значної кровотечі не відбувається. Після узяття біопсії лікар встановлює у піхву тампон на термін до 4 годин.

Як часто можна проводити біопсії шийки матки?

Результат біопсії приймається (визнається) лікарем впродовж 12-14 місяців і є валідним (дійсним) впродовж цього терміну. Якщо результат гістологічного дослідження відповідає клінічній ситуації, то повторну біопсію у цей переіод не проводять.

Як довго необхідно чекати результат гістологічного дослідження?

Результат гістологічного дослідження матеріалу біопсії надається лабораторією впродовж до 10 робочих днів.

Коли небхідно повторити біопсію?

Біопсію необхідно повторювати, якщо попередня біопсія була проведена не з непридатного місця на шийці матки (або іншій слизовій) та результат не відповідає клінічній ситуації. Лікар-експерт може запропонувати повторити біопсію з потрібно місця для того, щоб встановити правильний діагноз.

Як довго зберігається у лабораторії результат біопсії, скельця та блоки гістологічного дослідження?

Матеріал біопсії, конізації зберігається у лабораторії впродовж 40 років. Пацієнт та лікар завжди можуть зробити запит у лабораторію та отримати матеріал для референтного перегляду (друга думка).

Коли необхідно проводити референтний перегляд скелець гістологічного матеріалу?

Референтний перегял скелець гістопрепаратів (друга думка, лікарська конференція) проводять при розбіжнності кольпоскопічних, цитологічних та гістологічних результатів.

Хто проводить дослідження

doc

Лигирда Наталія Федорівна

Медичний директор, лікар онкогінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник

doc

Свінціцький Валентин Станіславович

Лікар-онкогінеколог вищої кваліфікаційної категорії, Заслужений лікар України, д.мед.н., професор

Запишіться на прийом зараз!
    Натискаючи цю кнопку Ви приймаєте умови "Згоди на збір та обробку персональних даних"

    2lyna_new

    АБО ТЕЛЕФОНУЙТЕ ЗА НОМЕРАМИ: